Leendert en Harrie zijn Nederlands kampioen worstelen: 'De meest pure sport die er is'

DEN HAAG - Den Haag is weer twee kampioenen rijker. Leendert Starink en Harrie Bracht wonnen onlangs het Nederlands Allround Olympische Worstelen. 'Het is de meest pure sport die er is en dat maakt het prachtig', zegt Harrie.
Leendert won in de categorie onder de 90 kilo, Harrie won in de -130 klasse. Om Nederlandse kampioen te worden moet je meedoen aan zes toernooien bij verschillende clubs. 'Daar kan je punten verdienen, wie de meeste punten heeft wordt gekroond tot kampioen', legt Leendert uit in Bob Staat Op.
De winst was niet zomaar binnen. Voor Leendert leek het in het begin lastig te worden. 'Ik moest er wel voor knokken.' Maar eenmaal op de helft van de competitie was hij nauwelijks nog in te halen. 'Toen had ik al zo'n grote afstand tot de nummer twee.'
Bij Harrie dreigde een blessure roet in het eten te gooien. Hij had daardoor wat wedstrijden gemist. Maar het kwam uiteindelijk goed. 'Ik zag op het einde dat ik niet meer in te halen was.'
Vrije stijl als Grieks-Romeins worstelen: Vrije stijl worstelen wordt gekenmerkt door het gebruik van het hele lichaam en het toepassen van diverse technieken, zoals worpen, klemmen en hefboombewegingen. Grieks-Romeins worstelen daarentegen legt de nadruk op het bovenlichaam en verbiedt het aanvallen van de benen. Beide stijlen vragen om verschillende tactieken en technieken.
Theater in een 'Borat-badpak'
Om een wedstrijd te winnen moet de worstelaar de tegenstander met beide schouders op de rug krijgen. 'Als die daar ligt noemen we dat touché, dan is de wedstrijd vervroegd afgelopen', vertelt Harrie.
Maar een tegenstander op z'n rug krijgen gaat niet zonder slag of stoot. 'Je probeert hem te pakken, te gooien. Hoe spectaculairder, hoe groter de worp. Daar krijg je punten voor.'
We oliën ons stevig in
Volgens Harrie is het worstelen dan ook 'puur theater'. 'Met veel gekrijs. En we oliën ons stevig in.' De worstelaars hebben weinig kleding aan. 'Het lijkt een beetje op zo'n Borat-badpak. Maar als je een kerel bent met een beetje zelfvertrouwen geef je daar niks op', zegt hij.
Trots
Het Martial Arts Center Den Haag is ongelofelijk trots op 'hun' Leendert en Harrie Bracht. 'We willen hen feliciteren met deze geweldige prestatie. Wij kijken uit naar hun toekomstige successen en zullen hen blijven ondersteunen in hun sportieve ambities.'
Volgens het Martial Arts Center is de prestatie is niet alleen te danken aan de vastberadenheid en inzet van Leendert en Harrie, maar ook aan de expertise en ervaring van hun trainer en voormalig worstelkampioen Harry Steinmetz.
Discipline
Wie op zo'n niveau sport moet wel behoorlijk wat discipline hebben. 'Ik train soms elke dag, soms twee keer per dag', zegt Leendert. Hij is dan ook trots op zijn titel. De titel betekent niet dat hij automatisch naar grote internationale toernooien mag, daar is de sport in Nederland nog te klein voor, vertelt hij.
'We hebben meer worstelaars nodig, de sport moet groter worden. Ondanks dat wij de besten zijn van Nederland, zegt dat niet dat we goed mee kunnen komen op internationaal niveau.' Daarom roept hij anderen op ook te gaan worstelen. 'Kom die titel halen, dan zal ik hem verdedigen.'
Want het is een prachtige sport, zegt Harrie. 'Vroeger op het schoolplein was er niks mooiers dan lekker stoeien met elkaar. Dat is dit ook maar dan voor grote mannen. En aan het einde van de dag geven elkaar een klap op de schouders en dan heb je het mooi gehad.'